6. Büyük Tükeniş Çağı Başladı! Nesli Tükenen Kuşlar

Küresel ısınma sonucu 6. büyük tükeniş çağı başladı!.. Nesli tükenen hayvanlara kuşlar başı çekiyor. Hızla yok oluşa doğru ilerlerken bu detay çok önemli bir unsur.
Uluslararası Doğayı Koruma Birliği 'nin ifade ettiği dünyanın 6. büyük tükeniş çağına girdiğine ilişkin endişeyi doğrulayan pek çok araştırma yayımlandı.
Bu yüzyılda soyu tükenen 8 kuştan 5'inin Güney Amerika kıtasına özgü türler olduğunu duyuran BirdLife, soy tükenmelerinin artık gitgide büyüyen bir dalga halinde kıtalara yayıldığına dikkat çekti. Bu yüzyılda soyu tükenen kuşlar arasında Brezilya'ya özgü parlak mavi makav (Spix’s macaw), gizemli ağaç avcısı (cryptic treehunter), Alagoas bölgesinin yaprak gözcüsü (Alagoas foliage-gleaner) ve 15 cm boyundaki Pernambuco bölgesinin serçe baykuşunun (Pernambuco pygmy-owl) olması dikkat çekiyor.

Kuş yaşamını koruma örgütlerinin koalisyonu BirdLife International, yeni bir istatistik analizi yaparak, 21. yüzyılda 8 kuş türünün soyunun tükendiğini belirtti. Soyu tükenen türler arasında 'Rio' çizgi filmlerinin kahramanı olarak tüm dünyada gönülleri fetheden Brezilya'nın parlak mavi papağanı 'Spix’s macaw' da bulunuyor.
Tarihte soyu tükenen kuşların çoğunlukla küçük adalarda yaşayan türler olduklarına, bu türlerin insanlar tarafından aşırı avlanma veya başka bir türün istilasına uğrama sonucu ortadan kalktıklarına vurgu yapan BirdLife International, bu defa çok önemli bir değişimin söz konusu olduğuna dikkat çekti.Ücretsiz Abone olmayı unutmayın...


  (0)   Comment